banner
logo2
 
Wywiad z zarządem Zagłębia Sosnowiec cz.II
środa, 18 lutego 2015 18:50

Prezentujemy Państwu drugą część rozmowy z działaczami sosnowieckiego Zagłębia. Leszek Tokarz, Adam Lipka oraz Henryk Skwarek opowiadają o aktualnej sytuacji w klubie i przyszłości hokejowej drużyny walczącej o awans do ekstraligi.

DS: Nie można jednak powiedzieć, by miasto nie wspierało hokejowej młodzieży (dotacja w wysokości 400 000 zł-przyp.)?

Zarząd Zagłębia Sosnowiec: O to właśnie chodzi, by wspierać szkolenie dzieci i młodzieży. Jednak pomoc ta powinna być cały czas by dzieci tych ślizgawek miały o wiele więcej. Przy obecnych zimach w tym okresie tylko właśnie kryte lodowisko daje możliwość dzieciom na uprawianie sportu w mieście. Ładne i funkcjonalne lodowiska w Polsce to przyszłość dla sportów związane z lodem. Nowoczesne hale zarabiają na siebie.

Rozmawialiście już Państwo z Prezydentem w sprawie drugiej tafli?

Pojawiły się pomysły budowy hali przy stadionie piłkarskim. Prezydent wspominał o obiekcie z możliwości adaptacji ważniejszych hokejowych wydarzeń.

Czy zatem szkolenie hokejowej młodzieży jest obecnie wystarczające?

Według nas grupy młodzieżowe obecnie zbyt mało mają zajęć na lodzie. Tak naprawdę każda z grup powinna mieć treningi na lodzie codziennie. Za naszych czasów, gdy nie było miejsca na lodowisku dodatkowy trening samemu robiono na naturalnym lodzie przy bloku. Obecnie młodzież nie ma takich możliwości i dlatego powinno być więcej systematyczności. Cały czas wspominamy o drugiej tafli.

 

Adam Lipka oraz Henryk Skwarek (fot. Dawid Skura)

Jak wygląda współpraca z UKS oraz mosirem?

Wszystko jest w porządku. Na miarę swoich możliwości udostępniają nam wszystko co mogą. Podobnie wygląda sprawa jeżeli mówimy o SMS PZHL i UKS. Nie mamy żadnych problemów.

Jak zarząd ocenia kadrę Zagłębia pod względem sportowym?

Na pewno na lodzie jesteśmy w stanie wywalczyć to, co zakładaliśmy na początku sezonu. Wydaje nam się, że chłopcy mają świadomość również tego, że czeka nas krótki play-off. Pierwsza runda jest do dwóch wygranych. Tu może pojawić się dzieło przypadku, a tego na pewno chcielibyśmy uniknąć. Myślę, że drużyna zagra na miarę możliwości swoich płuc i nóg. Ważne jest również to, ze atmosfera w drużynie jest bardzo dobra.

Dlaczego często na treningach brakuje zawodników?

Prawdą jest, że zawodnicy nie trenują regularnie. Czasem na zajęciach jest połowa zespołu, gdyż w tym samym czasie reszta jest w pracy. Trzeba to zaznaczyć, że często po ośmiu godzinach w pracy zawodnicy przychodzą na treningi. To jednak jest poświęcenie.

Nie obawiacie się Państwo, że to może przełożyć się na ich postawę w play-off? Na pewno drużyna z Torunia ma tą przewagę, gdyż tam na treningach pojawia się cały zespół. To jest duży plus dla trenera, który może ustalać grę pod cały zespół. Wierzymy jednak w naszych zawodników.

Jak wygląda sytuacja z poruszonym w prasie tematem pomocy bogaczy z Kataru?

Rozmowy biznesowe być może są prowadzone, lecz nie w sferze sportu. Na chwilę obecną my w klubie nic nie wiemy na ten temat.

 

Autobus Zagłębia Sosnowiec(fot. Dawid Skura)

Skąd pomysł na stworzenie klubowego autobusu?

Na pewno przyczynił się do tego sponsor, którego logo widnieje również na autokarze. Dodatkowo kierowca zgodził się na oklejenie busa, którym jeździliśmy dotychczas. Próbujemy budować od nowa hokejowe zaufanie sosnowieckiego Zagłębia, gdyż jak się okazuje nie wszyscy wiedzą o zmianie osób zarządzających sosnowiecką drużyną.

Jakie plany na ostatnie mecze sezonu zasadniczego?

W tabeli raczej nie wiele się nie zmieni, dlatego skupiamy się na play-off. Chcemy bezpiecznie i w zdrowiu przygotowywać się do najważniejszych spotkań w sezonie.

Rozmawiał: Daniel Sołtysik